Wydrukuj tę stronę

Aktualności

Fantazje Ducha Świętego


Z dużą dozą optymizmu należy przyjąć ostatnie wydarzenia i perypetie kapłanów Instytutu Dobrego Pasterza w Polsce. Zdajemy sobie sprawę, że wiadomość o ostatecznym miejscu posługi księdza Sergiusza nie usatysfakcjonowała wszystkich, a nie jedną osobę pewnie zdziwiło, że ostatecznie Opatrzność Boża posłała go aż tak daleko, bo w rzeczy samej do najbardziej wysuniętej na zachód parafii w Polsce. Kościół z plebanią znajduje się trzysta metrów od granicy niemieckiej, Bałtyk oddalony jest o niecałe dwa i pół kilometra, a żeby wogóle tu dotrzeć czeka nas jeszcze przeprawa promem gdyż miasto znajduje się na wyspie.

Kategoria: Polska

Gdzie to w końcu jest? Mowa o parafii pw. św. Michała Kozala biskupa i męczennika w Świnoujściu. Ksiądz Sergiusz dotarł tam późnym wieczorem w sobotę, a w niedzielę 28 października pełnił już dyżur w konfesjonale. Na każdej Mszy świętej proboszcz parafii, ksiądz kanonik Roman Garbicz, odczytywał solennie dekret w którym został określony cel pobytu i zakres obowiązków, które będzie pełnił. Najwyraźniej sprawa jest poważna. Z punktu widzenia administracyjnego ksiądz Sergiusz jest traktowany jak wikariusz a więc prócz samego udzielania sakramentów zgodnie z charyzmatem Instytutu, będzie pełnił dyżury w kancelarii, nawiedzał owieczki w ich domach, nauczał. Ciekawe jest jest również to, że obok plebani znajduję się tzw. "Księżówka" jako obiekt wybudowany na cele rekolekcyjne dla kapłanów diecezji szczecińskiej. Być może, za zgodą proboszcza, będzie możliwe zorganizowanie rekolekcji indywidualnych dla wiernych przywiązanych do rytu trydenckiego. Sprawa pozostaje na razie do wyjaśnienia.

Od niedzieli Chrystusa Króla ks. Sergiusz odprawia Msze święte w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej. Jest ona wyciszona a w okresie zimowym ogrzewana. W rogu stoi potężny konfesjonał, co sprawia, że warunki posługi duszpasterskiej są optymalne.

"[...] Po odmówieniu modlitw brewiarzowych jeszcze na plebanii przychodzę na 8h00 do kaplicy. Szykuje co potrzeba do Mszy świętej. O 8h15 zasiadam do konfesjonału i rozgrzeszam do 8h50. Mszę recytowaną rozpoczynam o 9h00. Akustyka jest bardzo dobra! W niedzielę na razie będę odprawiał o godzinie 16h00. Bardzo zachęcające jest to, że proboszcz zapewnił mnie, że jeżeli liczba wiernych będzie zbyt duża to przeorganizuje grafik tak, żeby Msza była w głównej nawie [...]"

A propos Mszy świętej, gdyby ktoś miał intencje to wystarczy zadzwonić w dniach roboczych od godziny 16h00 do 21h00 pod następujący numer: 504 316 177, lub napisać maila pod adres: s.orzeszko@gmail.com. Stypendia i inne ofiary materialne zostaną wykorzystane na zakup paramentów liturgicznych których na parafii brakuje. Aktualnie najbardziej pilnymi rzeczami do kupienia są :

  • lichtarze (optymalnie 6)

  • 3 obrusy szyte na miarę do otłarza w kaplicy fatimskiej

  • cyborium (małe na około 100 hostii)

Do spraw pilnych, ale nie wiążące się z bardzo dużymi kosztami:

  • partytury z nutami klasycznymi dla organisty (prośba do muzyków)

  • 4 ładne sukienki (z dyskretnym wychaftowanym wzorem typu IHS do wyrzej wymienionego cyborium (prośba do niewiast)


Ad Maiorem Dei Gloriam !


Poprzednia strona: Strona główna
Następna strona: Instytut Dobrego Pasterza